Zaujímavá aktivita pre druhú juniorskú skupinu. Poznámky k lekcii pre druhú juniorskú skupinu „Odporúčame všetkým, aby boli priateľmi!“ Cvičenie na rozvoj emócií

S matematikou ako predmetom sa deti začínajú oboznamovať už v škôlke a v tomto období má dieťa 3-4 roky. Pedagógovia pracujú na formovaní elementárnych predstáv u detí. A budúci vývoj dieťaťa závisí od toho, ako dobre je zvládnuté prvé vnímanie tvarov predmetov a ich kvantitatívnych vzťahov.

Akákoľvek činnosť umožňuje dieťaťu naučiť sa v škôlke niečo nové. Ideálna je na to druhá najmladšia skupina. Matematika umožňuje porovnávať známe predmety podľa dĺžky, výšky, šírky. Učiteľ zavádza priestorové pojmy ako „vpredu“, „vzadu“, „nad“, „dole“, „vľavo“, „vpravo“. Učiteľka tiež učí deti správne identifikovať a používať v reči časové úseky, napríklad ráno, popoludní, večer.

Pomôcť začínajúcemu učiteľovi

Aby bolo možné správne organizovať a viesť hodiny matematiky v 2. juniorskej skupine, začínajúci učiteľ si musí pamätať na nasledujúce body:

  • počiatočné kurzy na mesiac by sa mali vykonávať so samostatnými skupinami 6-8 osôb;
  • po mesiaci sa vyučovanie začne v plnom rozsahu s celou skupinou;
  • v triedach musia mať deti didaktický materiál v požadovanom množstve pre každé dieťa;
  • pri učení nového materiálu by trvanie hodiny nemalo presiahnuť 10-12 minút a pri precvičovaní známeho materiálu - 15 minút;
  • Počas vyučovacej hodiny je potrebné deti sledovať, či nie sú unavené, a ak sú unavené, všetky vzdelávacie aktivity sa okamžite zastavia.

Hlavný cieľ a ciele hodín matematiky

Hlavným cieľom hodiny matematiky pre deti od 3 do 4 rokov je zoznámiť sa so základnými pojmami: číslo, tvar a charakteristika predmetu.

Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné vyriešiť niekoľko problémov:

  • naučte svoje dieťa správne rozlíšiť farbu a tvar predmetu;
  • vytvoriť počiatočný pojem čísla (jeden, veľa);
  • učiť deti vzťahom medzi predmetmi prostredníctvom jednej charakteristiky, ktorá ich zovšeobecňuje (pozbierajte všetky červené predmety);
  • vytvoriť predstavu o vlastnostiach objektu (dlhý, krátky, veľký, malý).

Na správne zvládnutie riešenia problémov a dosiahnutie stanoveného cieľa musí učiteľ na hodinách matematiky v mladšej skupine používať rôzne vyučovacie techniky a metódy.

Vyučovacie techniky a metódy

Hodiny matematiky v 2. juniorskej skupine by mali byť vizuálne a efektívne. Deti získavajú akékoľvek nové poznatky priamym vnímaním, to znamená, keď sledujú všetky činnosti učiteľa a sami opakujú rovnaké činnosti s rozdávaným didaktickým materiálom. Učiteľ-vychovávateľ musí starostlivo premyslieť každú hodinu, všetky nové pojmy charakterizujúce predmet, najprv učiteľ sám niekoľkokrát vysloví počas hodiny a až potom požiada deti, aby opakovali.

Okrem toho nesmieme zabúdať, že tento vek učenia sa všetkého nového je založený na emocionálnom vnímaní. A ak svoje dieťa od prvých minút lekcie nezaujímate, bude to márne. Na tento účel sa hodiny matematiky pre deti najčastejšie začínajú prekvapivými momentmi:

  • vzhľad hračky,
  • nečakaní hostia,
  • truhlica s tajomstvom.

Učiteľ-vychovávateľ potrebuje udržať pozornosť detí počas celej vyučovacej hodiny. Na to sa používa technika zmeny činností. Predmety, s ktorými bude dieťa pracovať, mu už musia byť známe, inak si ich najskôr naštuduje tak, ako potrebuje, a bude mu chýbať všetok materiál ponúkaný učiteľom.

Štruktúra hodiny matematiky

V materskej škole, rovnako ako v každej inej vzdelávacej inštitúcii, musia byť všetky triedy napriek ich krátkemu trvaniu štruktúrované.

Hodiny matematiky v 2. juniorskej skupine by mali obsahovať tieto body:

  1. (trvanie 1-2 minúty).
  2. Stanovenie cieľov lekcie (1 minúta) sa vykonáva takto: „Pomôžme medvedíkovi (bábke Katya) nájsť kruh (zistite, ktorá cesta je dlhšia).“
  3. Hlavná časť hodiny (učenie sa nového materiálu).
  4. Odraz (trvanie - 1 minúta). Deti by určite mali rozprávať o tom, čo sa dnes naučili.
  5. Lekciu musíte ukončiť pozitívne naladení. Je potrebné deti pochváliť: "Ďakujem, chlapci, že ste pomohli medvedíkovi (bábke Katya) tak rýchlo nájsť kruh. Určite vás ešte príde navštíviť."

Metodická literatúra - asistent pri vedení vyučovacích hodín

Vychovávate 2. juniorskú skupinu? Absolvovať hodinu matematiky nie je ťažké.

Na správne vytvorenie vyučovacej hodiny potrebuje každý učiteľ metodickú literatúru. Teraz ich je veľmi veľa. Najobľúbenejšie knihy sú:

  • „Triedy materských škôl“ od I.A. Ponomareva, V.A. Pozina.
  • "Moja matematika" E.V. Solovyová.
  • „Matematika. Druhá juniorská skupina“ E.S. Makláková.
  • „Matematika v škôlke. Druhá juniorská skupina“ L.V. Minkevič.

Ako pomôcť dieťaťu s neúspechmi?

Nie každému dieťaťu sa všetko podarí hneď, preto musí učiteľ vedieť byť tolerantný k neúspechom dieťaťa a pomáhať mu počas hodiny. V materskej škole slúži matematika ako základ pre ďalšie chápanie edukačného materiálu v škole. A jeho ďalší úspech vo vzdelávacích aktivitách bude závisieť od toho, ako pevne a správne sú počiatočné koncepty stanovené v predškolskom dieťati.

Každý vie, že matematika je exaktná a komplexná veda, preto by hodiny matematiky v 2. juniorskej skupine mali obsahovať premyslené, konkrétne, správne zostavené otázky zohľadňujúce duševný vývoj detí, na ktoré vie dieťa odpovedať.

Ak je predkladaný materiál pre dieťa počas dlhšej praxe stále ťažko dostupný, môžete do pomoci zapojiť jeho rodičov, správne ich požiadať, aby s ním doma vo voľnom čase pracovali na vzniknutom probléme.

Porozprávajte sa s rodičmi o možnosti priviesť dieťa do škôlky o pol hodinu skôr alebo ho vyzdvihnúť o niečo neskôr. Učiteľ má tak možnosť pracovať na doplnkovom učive preberanom s deťmi, ktoré neprospievajú alebo vymeškali vyučovanie počas choroby.

Základné pravidlá pre úspešné hodiny matematiky v druhej juniorskej skupine

  1. Pamätajte, že pre dieťa sú všetky nové informácie zložitým procesom učenia sa o svete.
  2. Každé dieťa je malá osobnosť s vlastným charakterom, duševným a fyzickým vývojom.
  3. Učiteľ vedie hodinu. Dajte deťom príležitosť preskúmať nový predmet alebo jeho vlastnosti (hladký, drsný), ale tento proces neodkladajte, pretože dieťa môže byť unavené. Sľúbte, že po vyučovaní necháte deti hrať sa s predmetom.
  4. Dodržujte všetky sľuby, ktoré dáte svojim deťom.
  5. Chváľte deti čo najčastejšie.
  6. Ak je látka náročná, venujte jej niekoľko hodín, aby ste ju lepšie precvičili.
  7. Neodkladajte štúdium.

Spodná čiara

Ideálne, ak potrebujete viesť lekciu, druhú juniorskú skupinu. Matematika je niečo, bez čoho sa deti v budúcnosti nezaobídu. Deti sa začínajú pripravovať do školy. Učiteľ by mal hodinu štruktúrovať tak, aby to deti naozaj zaujalo.

2. Úvodná časť.
Rozhovor o priateľstve (v kruhu)
Cieľ: aktualizovať vedomosti detí o dôležitosti priateľstva, rozvíjať dialogickú reč, schopnosť vyberať slová definície, slovesá a aktivovať slovnú zásobu.
O: Deti, vy a ja sme sa v poslednej dobe toľko rozprávali o priateľstve, povedzte mi, kde začína priateľstvo? (s úsmevom, milým slovom, spoločnou hrou, prejavom starostlivosti, pomocou)
Otázka: Koho nazývame priateľom? (človek, ktorý pomáha, zľutuje sa, chráni, delí sa o hračky, vie pomôcť, naučí, čo dokáže, ustúpi priateľovi)
O: Ak chcete mať dobrých priateľov, akí by ste mali byť? (dobrý priateľ, milý, nezištný, slušne vychovaný, dobrotivý)

Cvičenie „Som smutný, som šťastný“
Cieľ: rozvoj emocionálnej sféry detí.
Otázka: Ako sa cítiš, keď okolo nie sú žiadni priatelia? (osamelý, melancholický, smutný) Zobrazte melanchóliu. (zobrazí piktogram) A keď máte priateľov, ako sa cítite? Ukážte radosť. (zobraziť ikonu)
Otázka: "Je skvelé mať priateľov na svete!" Je skvelé, keď sú všetci spokojní.
O: Vedia deti v našej skupine, ako sa spriateliť? (môcť)
Samozrejme, myslím si, že všetky deti v našej skupine sú kamaráti.

3. Hlavná časť.
Čítanie básne o priateľstve od Yu.Entina.
Cieľ: rozvíjať schopnosť pozorne počúvať priateľa, pochopiť hlavnú myšlienku, odpovedať na otázky, podporovať priateľské vzťahy
O: Teraz nám Jaroslav povie báseň o priateľstve a ty ho pozorne počúvaj a povedz mi, aká rada priateľom je v tejto básni?
Yaroslav číta báseň Yu.Entina.
Vánok je kamarát so slnkom,
A rosa je s trávou.
Kvet je kamarát s motýľom,
Sme s vami priatelia.
Všetko s priateľmi na polovicu
S radosťou zdieľame!
Len priatelia sa hádajú
Nikdy!

Otázka: Akú radu ste počuli? Čo by mali priatelia robiť a čo by nemali robiť? (treba zdieľať a nehádať sa)
Otázka: Správne, ale ak sa náhodou pohádate, čo by ste mali robiť? (upokojiť sa) Ako? (ospravedlniť sa, ľutovať, objať, pohladiť, povedať mier)

Lekcia telesnej výchovy „Buďme medzi sebou priateľmi“
C: povzbudzovať deti k vytváraniu priateľských vzťahov, rozvíjať schopnosť opakovať pohyby po učiteľovi, konať kolektívne a v zhode.
Fyzické cvičenie "Buďme medzi sebou priateľmi."
Buďme medzi sebou priateľmi (striedavo naťahujú ruky k sebe)
Ako vtáky s oblohou, (natiahnite ruky hore, postavte sa na prsty)
Ako tráva s lúkou, (sadnúť si)
Ako vietor a more, (mávajú ruky nad hlavou spolu s trupom)
Polia s dažďom, (krúžia okolo seba, striedavo mávajú rukami)
Ako je slnko s nami všetkými priateľmi (poďte do kruhu a objímte sa)

Moment prekvapenia.
Cieľ: motivovať deti.
Situácia v oblasti etikety.
Cieľ: naďalej učiť deti používať zdvorilé slová v reči.
Ozve sa klopanie na dvere.
Prichádza Seryozha (bábika).
Pozdravuje.
Učiteľ a deti: Ahoj!
O: Ako sa voláš, chlapče? (Seryozha)
Deti, zoznámte sa s naším hosťom, povedzte mi, ako sa voláš (Každé dieťa natiahne ruku k Seryozhovi a povie svoje meno, Seryozha odpovie - veľmi pekné)
Otázka: Prečo si taký smutný?
Seryozha: Nikto sa so mnou nepriatelí.
Otázka: Prečo s tebou nikto nie je kamarát? Povedz nám. (prinesie Seryozha k uchu)

Riešenie problémovej situácie.
Cieľ: rozšíriť predstavy detí o priateľských vzťahoch, rozvíjať schopnosť analyzovať činy, nájsť správne riešenie, rozvíjať reč detí a pestovať túžbu pomáhať.

Čítanie básne učiteľom.
Nechcú byť priateľmi so Seryozhom.
Aky je dôvod? Kto pomôže?
Začal sa hrať s Irinkou,
Rozbil jej však písací stroj.
Bežal som za loptou so Slavom
A strčil ho do priekopy.
Náš Sergej je zvyknutý na vtipy -
Kolja vyplazil jazyk.
Hlasno kričal na deti:
- Hej, maličká, môžem prísť k vám?
Nikto nepotrebuje Sergeja...
Prečo s ním nie sú priatelia?
O: Povedzte mi, deti, prečo sa nikto nepriatelí so Serjožou? (všetkých uráža, láme hračky, volá mená, tlačí)
Rodová orientácia.
Najprv k Seryozhovi (voliteľne) pristúpia dievčatá a povedia mu radu, potom chlapci.
O: Pomôžme Seryozhovi, akú radu mu dáme? (odpovede detí)

Predstavenie nového slova. Rozprávanie v zbore.
Cieľ: rozšírenie slovnej zásoby detí.

Otázka: (zhrnutie odpovedí detí) samozrejme, deti, máte pravdu, aby mal Seryozha priateľov a pre nás všetkých musíte byť priateľskí - želajte všetkým dobre a neurážajte, inými slovami - priateľskí. Povedzme slovo zborovo a zapamätajte si ho.

O: Teraz spievajme pieseň o priateľoch a Seryozha nás bude pozorne počúvať.
(deti a učiteľ spievajú pieseň s hudobným sprievodom)
Učiteľ si privedie Seryozhu k uchu a hovorí:
-Seryozha nám ďakuje za naše rady a za takú nádhernú pieseň a hovorí, že chápe, že nemôžete byť hrubý, potom nebudete osamelí, nemôžete nikoho uraziť, naopak, musíte pomôcť a chrániť svojich priateľov.
Otázka: Výborne, Seryozha, dúfame, že sa zlepšíš a budeš mať veľa priateľov. Radi sa s vami podelíme o priateľstvo a povieme vám, aké sme deti.
Postavme sa v kruhu (a Seryozha s nami) a potrasme si rukami a navzájom si sprostredkujme priateľstvo, zdieľajme ho so Seryozhom.

"štafeta priateľstva"
(Učiteľka začína: „Svoje priateľstvo ti sprostredkujem stiskom ruky a ide odo mňa k Máše, od Máše k Sashe atď., a nakoniec sa ku mne opäť vráti. Cítim, že je tam viac priateľstva, od r. každý z nich som ti pridal kúsok svojho priateľstva. Nech ťa neopustí a nezohreje, aj Seryozha)

Príhovor „Skutoční priatelia“
Rozprávanie v zbore.
Cieľ: pripraviť deti na priateľské vzťahy, rozvíjať schopnosť navzájom sa počuť a ​​vyslovovať repliky v zbore.

O: Povedzme reč o tom, akí sme priatelia.
Všetci sme skutoční priatelia
Skutočná rodina.
Učíme sa a hráme sa spolu
A pomáhame si navzájom.
Máme veľa zábavy
Rok čo rok, deň čo deň.

O: Seryozha hovorí, že si uvedomil, aké je skvelé, keď sú priatelia, a už nikdy nebude urážať svojich kamarátov, ale bude priateľom so všetkými.
Otázka: Výborne, Seryozha. Hovorí, že pôjde za svojimi súdruhmi, ospravedlní sa im za problémy, ktoré im spôsobil a spriatelí sa s nimi.
Seryozha sa lúči s deťmi:
-Dovidenia, deti!
-Deti: Zbohom, Seryozha!
B: Príďte nás navštíviť. Radi vás uvidíme. (Seryozha poďakuje a odchádza)

4. Záverečná časť.
Reflexia. Otvorený koniec lekcie (udržiavanie pozitívnych emocionálnych pocitov)
O: Deti, aký dobrý skutok sme dnes urobili? (pomohol Seryozhovi pochopiť, že musíte byť priateľmi a vážiť si priateľstvo) Poďme sa hrať. Budem vám klásť otázky a vy mi odpoviete slovami – áno, áno, áno. Alebo - nie, nie, nie. Buď opatrný!

Slovná hra „Áno-áno-áno“ - „Nie-nie-nie“.
Budeme silní priatelia?
Mali by sme si vážiť naše priateľstvo?
Naučíme sa hrať?
Pomôžeme priateľovi?
Potrebujete naštvať priateľa?
Čo tak darovať úsmev?
Mali by ste uraziť priateľa?
Dáme si čaj s priateľmi?
Budeme silní priatelia?
Otázka: Výborne!
O: Zatancujme si na pieseň našich priateľov, ktorá je nám známa, tešme sa z toho, že sme také priateľské deti.
Hudba hrá, deti tancujú.

Úlohy:

  • ; spôsoby verbálneho označovania rovnosti a nerovnosti (1,2,3);
  • precvičiť si slovné označovanie geometrických útvarov v aktívnej reči; fonematický sluch;
  • upevniť schopnosť vytvárať sériové série troch objektov;
  • rozvíjať schopnosť navrhovať podľa vlastného jednoduchého plánu;
  • rozvíjať schopnosť hodnotiť činy hrdinov;
  • kultivovať zmysel pre dobrú vôľu a empatiu.

Materiály a vybavenie: technológie „Rozprávkové labyrinty hry V. V. Voskoboviča“: „Čarovný štvorec“ (dvojfarebný), Lucerny (Larchik), Lucerny, kavrograf „Larchik“, Zázračný kvet, Pyramídové korytnačky; rozprávkoví hrdinovia techniky: Ray Lord, Baby Geo, Magnolik, Dievča Dolka.

Priebeh súhrnu komplexnej lekcie v druhej juniorskej skupine

Psychogymnastika "Ahoj!"

Vychovávateľ:

Dobrý deň, ruky klop – klop – klop!

Ahoj nohy, top - top - top!

Ahoj líčka plop - plop - plop!

Bucľaté líca plop - plop - plop!

Ahojte špongie - plesk - plesk - plesk!

Ahojte zuby – klap – klap – klap!

Ahoj môj nos - píp - píp - píp!

Ahojte deti! Jeden dva tri!

Dievčatá a chlapci, ahoj!

Hra „Nájdite hlas hrdinov z rozprávky Teremok“ (počujú sa hlasy zvierat, deti hádajú a odpovedajú na otázku - v ktorej rozprávke sa môžeme stretnúť so všetkými týmito hrdinami).

Za sprievodu tajomnej hudby sa objaví rozprávkový hrdina Malý Geo, ktorý rozpráva, že vo fialovom lese Lúč Pána začaroval hrdinov rozprávky.

Otázky učiteľa:

Už ste uhádli, z ktorej rozprávky sú hrdinovia? (Odpoveď detí)

Čo je potrebné urobiť, aby sme im pomohli? (Odpovede)

Ako vieme, kde ich hľadať?

(s tým pomôžu šípky s obrázkami zvierat).

Hra "Magic Square" (dvojfarebná)

Vychovávateľ: Ray Lord premenil myš na magický štvorec. Aby ste ju odčarovali, musíte myš zložiť. Deti poskladajú myš. V tomto okamihu sa na magnetickej tabuli objaví obrázok myši.

"Pyramídové korytnačky"

Vychovávateľ: Naša žaba spadla do veľkého močiara a nemôže sa dostať von. Ako jej môžeme pomôcť? (Odpovede)

Pre žabu je potrebné vybudovať cestičky. V tom nám pomôžu korytnačky pyramídy.

Na stole sú obálky s úlohami pre každé dieťa (úlohy sú vyberané s prihliadnutím na individuálne diferencovaný prístup).

Kým deti stavajú cestičky, na magnetickej tabuli sa objaví obrázok žabky.

"Lucerny"

Vychovávateľ: Chlapci, Mognolik a jeho „Lucerny“ nám pomôžu odčarovať zajačika.

Deti pomocou geometrických tvarov hry rozložia obrázok zajačika dvoma spôsobmi: prekrytím a modelovaním.

Hudobná telesná výchova pre líšku „Dupeme, dupeme, dupeme nohami...“

Vychovávateľ: Aby sme odčarovali líšku, musíme pohyby opakovať.

Deti vykonávajú pohyby na hudbu, ktoré zodpovedajú textu. Objaví sa obraz líšky.

« Zázračný kvet"

Vychovávateľ:

Vydali sme sa zachrániť vlka. Ray Lord pomiešal všetky okvetné lístky zázračného kvetu a povedal, že vlka nepustí, kým neroztriedi okvetné lístky do svojich krabičiek.

Okvetné lístky je potrebné usporiadať do krabičiek: jednooké, dvojoké, trojoké.

Na hracej ploche sa objaví obrázok vlčiaka.

Dizajn na koberci "Larchik"

Vychovávateľ:

Deti, pomohli sme všetkým hrdinom rozprávky alebo sme na niekoho zabudli?

Akú zlú vec urobil medveď v tomto príbehu?

Pomôžme mu všetko napraviť a pomocou čarovných štvorcov, lán, kruhov postaviť nové, krásne malé sídlo, v ktorom budú bývať všetci naši hrdinovia.

Je v našej Teremke dosť miesta pre všetkých?

Deti umiestňujú všetky obrázky zvieratiek na suchý zips v Teremoku.

Teraz budú naši hrdinovia žiť spolu v Teremke.

Reflexia

Vychovávateľ: Vráťme sa k Baby Geo a povedzme mu o našich dobrodružstvách.

Otázky učiteľa:

Čo bolo pre vás najzaujímavejšie?

Zhrnutie integrovanej lekcie s deťmi 2. juniorskej skupiny „Masha's doll's birthday“

Úlohy:

Posilniť pojmy „široký-úzky“, „dlhý-krátky“, „veľký-menší-malý“; farba a tvar. Aktivujte duševnú činnosť detí prostredníctvom herných úloh. Zhrňte počet do 5. Zlepšite schopnosť spájať predmety do skupín a nazývať ich všeobecným slovom. Opravte mená zvieratiek a ich mláďat.

Rozvíjať pozornosť a myslenie. Rozvíjať detskú reč, dosiahnuť jasnú výslovnosť slov.

Vštepiť deťom citlivosť, vnímavosť, túžbu konať spoločne a túžbu pomôcť priateľovi.

postavy:

Klaun Klyopa - učiteľ,

Bunny je dieťa

Medveď je dieťa

Bábika Máša.

Ukážkový a informačný materiál:

Obrázky medveďa, veveričky, líšky, vlka, zajaca, ježka;

Kvety a motýle podľa počtu detí;

Vlak (vo forme pohyblivého priečinka);

Geometrické tvary podľa počtu detí;

Ilustrácie k rozprávkam;

Plán cesty;

bublina;

MP3 „Mama Banana“, „Bochník“, „Toto je naše leto!“, „Vlak z Romaškova“, „Kde sú čarodejníci“;

Modrá močiarna tkanina;

Stromy.

Priebeh lekcie

Hudba je „Where the Wizards Are“

V skupine je klaun Klepa.

ahojte chalani,

Dnes vás a mňa čaká nezvyčajná cesta a nebudem obyčajným učiteľom, ale klaunom, a nebudete obyčajnými deťmi, ale hosťami v rozprávkovej krajine zázrakov. Teraz vás pozdravíme tak, ako vás pozdravia mladí čarodejníci

Teraz na môj príkaz všetci vyslovíte svoje meno. Si pripravený? Raz, dva, tri - povedz svoje meno! (odpovedajú deti). Dnes ráno za mnou prišiel poštár a priniesol mi list. Tu sa píše: pre Klepu a jeho priateľov.

Klyopa otvorí list a prečíta text: Drahý priateľ, Klyopa! Pamätáš si, dnes mám narodeniny. Pozývam vás a vašich priateľov na moju dovolenku. Bábika Máša.

Chlapci, ak chcete navštíviť bábiku Mášu, musíte najprv uhádnuť moje hádanky. Zvladneš to? Pozorne načúvať.

1. Celú zimu prespal v kožuchu,

cucal som hnedú labku,

A keď sa zobudil, začal revať.

Toto lesné zviera je….. (medveď)

2. Z vrchu trčí huňatý chvost.

Čo je to za zvláštne zvieratko?

Orechy nastrúha najemno.

No, samozrejme, toto je... (veverička)

3. Prefíkaný podvodník,

červená hlava,

Nadýchaný chvost je nádhera.

Kto je to? (líška)

4. Komu je v zime zima?

Potuluje sa po lese nahnevaný, hladný? (vlk)

5. Bojí sa každého v lese:

Vlk, výr, líška.

Uteká pred nimi, uniká,

S dlhými ušami... (zajac)

6. Pod brezou alebo jedľou,

Trčia zo mňa ihly,

Vyzerá ako futbalová lopta

Volajú ma - ... (ježko)

Deti pomenujú zvieratko, Klyopa umiestni tieto zvieratká na tabuľu.

Výborne, chlapci, vyriešili ste všetky hádanky! Kde žijú? (Odpovede detí.) Ako môžete jedným slovom nazvať zvieratá, ktoré žijú v lese a dostávajú si vlastnú potravu? (Odpovede detí.) Poďme s vami lesom plným rozprávok a zázrakov.

Tu je cesta. Chlapci, aká je cesta? Široký alebo úzky? (Odpovede detí.) Dlhé alebo krátke? (Odpovede detí.) Všetci sa zoradili za seba a išlo sa!

Pieseň "Také je naše leto!"

Deti chodia.

Pozrite sa, aká krásna je kvetinová lúka! Zastavme sa a obdivujme.

Koľko kvetov? (Odpovede detí)

Koľko motýľov? (Odpovede detí.)

Nájdime svoj vlastný kvet pre motýle. Deti farebne priraďujú motýľa s kvietkom. Keď chlapi zasadili všetky motýle, Klepa sa pýta. Akú farbu má tvoj motýľ a kvet Emil (Varya, Danil atď.)? Koľko motýľov máš...? (Odpovede detí.) A kvety? (Odpovede detí.) Čo môžeme povedať: je jeden motýľ a jeden kvet tiež - ich..... (rovnako, rovnako). Pokračujme v ceste, chlapci.

Ideme za sebou

Les a zelená lúka.

Pestré krídla blikajú

V lese poletujú motýle.

Vyjde zajačik a plače.

Čo plačeš, zajačik?

Ako nemôžem plakať? Chytrá teta sova mi dala úlohu, ale neviem sa s ňou vyrovnať. Chlapci, pomôžte mi posadiť cestujúcich do vagónov. Tu je vlak a obrázky, urobte jeden po druhom. Deti majú v rukách obrázky: domáce zvieratá, hmyz, hračky, jedlo.

Zajačik povie deťom úlohu: V žltom kočíku sú domáce zvieratká, v zelenom kočíku hmyz, v červenom kočíku hračky a v modrom jedle.

Koľko áut je celkovo? (Odpovede detí.)

Ďakujem chlapci, pomohli ste mi.

Zajačik odchádza.

Kráčajú cez Les. Klepa číta poéziu a deti opakujú pohyby.

Každý deň ráno

Poďme robiť cvičenia

Nám sa to veľmi páči

Urobte to v poradí:

Je zábavné chodiť

Je zábavné chodiť.

Zdvihni ruky

Dajte ruky dole.

Drepnite a postavte sa

Drepnite a postavte sa.

Skok a cval

Skok a cval.

Vpredu je močiar. Aby ste to prekonali, musíte usporiadať kamienky v poradí.Deti pristupujú k stolu, na ktorom ležia geometrické tvary. S Klepom vyskladajú reťaze postáv.

Potom, čo všetky deti splnili úlohu, učiteľ ponúkne prechádzku cez močiar.

Oddýchneme si na čistinke. (minúta telesnej výchovy)

V tmavom lese je chata. (Deti chodia)

Stojí dozadu. (Deti sa otáčajú)

V tej chatrči je stará žena (Potrasú prstom)

Babička Yaga žije. (Potrasú prstom druhej ruky)

Zahnutý nos (ukázať prstom)

Oči sú veľké, (Zobraziť)

Ako horiace uhlie (potriasť hlavou)

Wow, aký nahnevaný! (Beží na mieste)

Vlasy stojace na konci (ruky hore)

Vychádza medveď.

Chlapci, medveď. Pozdravte medveďa.

Rozhodol som sa upratať dom a požiadal som malého medvedíka, aby dal hračky do krabíc. A tak sa ponáhľal na prechádzku, že všetky hračky hodil do jednej krabice. A teraz, po prechádzke, ich chce usporiadať tak, aby v jednej krabici boli malé kocky, v druhej - väčšie a v tretej - najväčšie.

Deťom je daná nezávislosť. Po vložení kociek do krabičiek Klepa kladie deťom otázky.

Aké kocky ste vložili do zelenej krabice? (Odpovede detí)

A prečo dali tie červené kocky do ktorej krabice? (Odpovede detí)

Do ktorej krabice boli vložené modré kocky? (Odpovede detí.)

Ďakujeme za vašu pomoc, všetci viete!

Medveď odchádza.

Pokračujeme v ceste lesom.

Hrá sa pieseň „Lokomotíva z Romashkova“. Zastavia sa.

Chodili sme, chodili, chodili,

Nakoniec dorazili.

A prišli sme k ježkovi. Aby nás ježko prepustil, musíme hádať rozprávky. Tu sú. Klaun Klepa ukazuje ilustrácie rozprávok a deti hádajú: „Teremok“, „Vlk a sedem kozliatok“, „Tri prasiatka“, „Kolobok“, „Ruka“.

Na ilustrácii k rozprávke „Turka“ je nakreslená len repka a dedko.

Práca s doskou. Klepa kladie deťom otázku.

Kto ešte vytiahol repku? (Odpovede detí.)

Dáva deťom možnosť sekvenčne rozvrhnúť postavy rozprávky.

Veľmi dobre poznáte rozprávky!

kričí Klepa.

Chlapci, ako sme zabudli na darček pre bábiku Mášu? Pomoc, čo robiť, kde získať darček? (Odpovede detí.) Pozri – naša cesta ide doľava a doprava.

Existuje plán cesty.

Klepa číta.

Pôjdeš doprava -

Pôjdete do domu Baba Yaga.

Pôjdeš doľava -

Prídete do obchodu.

Chlapci, ktorou cestou by sme sa mali dostať do obchodu? (Odpovede detí.) Odbočia doľava a idú po ceste.

Hrá sa pieseň Barbarikov „Priateľstvo“.

V čase obeda je predajňa zatvorená. Čo mám robiť? Mysli, mysli, mysli. Som klaun - čarodejník. Teraz spolu začarujeme môj batoh a objaví sa darček. Pripravte si ruky, poďme kúzliť. Opakujte všetko po mne. Deti po Klyope trikrát opakujú: rex-fax-pex - objaví sa darček. Klepa vyťahuje z tašky krásne zabalené mydlové bubliny a sladkosti.

Pozri, na okraji lesa, domček bábiky Máše. Vydajte sa na cestu!

Niečí pieseň je počuť. Vychádza bábika Máša.

Dobrý deň, Klepa!

Ahoj Masha! A tu sú moji priatelia. Dlho sme premýšľali a rozhodli sme sa vám priniesť mydlové bubliny ako darček a pohrať sa s nimi všetkými spolu.

S radosťou.

A teraz navrhujem spievať slávnu pieseň „Bochník“.

Zaznie melódia „Bochník“ a deti spievajú.

Vážení chlapci! Bola to pre vás dlhá cesta? Čo si videl? Koho si stretol? čo robili? (Odpovede detí)

Skvelé, teraz mám ešte viac priateľov. To je úžasné. Mám pre vás aj darčeky.

Bábika Máša dáva deťom balóny.

Oznamujem "Disco".

Znie barbarská pieseň Banana is Mama, deti tancujú s loptou a chytajú mydlové bubliny.

Abstraktné

otvorená lekcia o FEMP

v 2. skupine juniorov

Bolotenková O.E.

Moskva, 2016

"Cestujte s Kolobokom"

Učiteľka Bolotenková O.E.

Cieľ

Úlohy : 1. Vzdelávacie.

2. Vývojové.

Rozvíjať jemné motorické zručnosti;

Rozvíjajte súvislú reč.

3. Vzdelávacie.

Pestujte úhľadnosť

Komunikácia

poznanie (FEMP)

Socializácia

Zdravie

Bezpečnosť

Hudba

5. Aktivácia slovníka.

Názvy častí dňa.

Priebeh lekcie.

Neľahol si na okno,

Žila veselá buchtička,

Medovník ryšavý strana.

Opustil svoju babičku

Opustil svojho starého otca.

Váľané po ceste

Ocitol sa v hustom lese,

Jazdím v ňom na hornej polici

K moru, k slnku, na juh.

A kolesá sa nikdy nezastavia

D: Geometrické tvary.

D: odpovedať na otázky.

D: Stromy.

D: Veľa.

D: Oni rock.

Vietor nám fúka do tvárí.

Strom sa zakýval.

Vietor je tichší, tichší, tichší.

Strom je stále vyššie a vyššie.

D: Nie, nebola tam žiadna mačka.

Vosp: Prečo?

Hotový.

D: Veľa.

D: Ani jeden, vôbec nie.

D: Vlk.

Prehrávanie:

Som sivý vlk, zuby cvakajú

Buchta mi nebude chýbať,

Hneď to zhltnem.

D: Nie, takto nie.

D: Raz – dva – tri.

Vosp: Akú majú farbu?

D: Nie, nie to isté.

D: Červená.

D: Žltá.

Vosp: Tu prichádza medveď.

Medveď hnedý, medveď hnedý.

Prečo si taký zachmúrený?

Vosp: A Nastasya Petrovna?

Vosp: A čo Mišutka?

Medveď chodil, chodil, chodil.

Našiel som bielu hubu.

Jeden - huba, dva - huba.

Vložil som to do krabice.

D: Červená.

D: Okrúhle.

Náhľad:

FGBDOU "Centrum rozvoja detí - Materská škola č. 1387" UD PRF

Abstraktné

otvorená lekcia o FEMP

v 2. skupine juniorov

Bolotenková O.E.

učiteľ 1. kvalifikačnej kategórie

Moskva, 2016

Hodina o formovaní elementárnych matematických pojmov v 2. juniorskej skupine

"Cestujte s Kolobokom"

Učiteľka Bolotenková O.E.

Cieľ : tvorba hotových matematických pojmov u detí 2 ml. skupiny.

Úlohy : 1. Vzdelávacie.

Posilniť schopnosť rozlišovať a pomenovať geometrické tvary;

Posilnite pojmy: jeden, veľa, viac, menej, rovnako.

Posilniť schopnosť nadväzovať vzťahy medzi pojmami: veľký, menší, najmenší.

Posilniť schopnosť určiť kvantitatívny vzťah medzi dvoma skupinami objektov, pochopiť význam pojmov: viac, menej, rovnako, jeden, veľa.

Posilniť koncept: dlhé-krátke, vysoké-nízke, široké-úzke, hrubé-tenké; farby: žltá, modrá, červená, zelená; tvar – kruh, štvorec, trojuholník.

Posilniť schopnosť sústrediť sa na tri znaky súčasne (farba, tvar, veľkosť);

Opravte názvy častí dňa.

2. Vývojové.

Formovanie pozornosti, myslenia, myslenia, predstavivosti, pamäti;

Rozvíjať sluchové vnímanie;

Rozvíjať jemné motorické zručnosti;

Rozvíjajte súvislú reč.

3. Vzdelávacie.

Pestujte si dobrú vôľu a zmysel pre vzájomnú pomoc;

Pestujte úhľadnosť

4. Integrácia vzdelávacích oblastí:

Komunikácia

poznanie (FEMP)

Socializácia

Zdravie

Bezpečnosť

Hudba

5. Aktivácia slovníka.

Názvy geometrických tvarov;

Názvy častí dňa.

Priebeh lekcie.

Prehrávanie Chlapci, máte radi rozprávky? Aké rozprávky poznáte? Dnes ráno som stretol rozprávkovú postavu. Povedal, že sa s tebou naozaj chce stretnúť a pozvať ťa na zábavný výlet. Chcete sa s ním stretnúť? Potom hádajte hádanku:

Neľahol si na okno,

Vyvaľkané po ceste...(buchta).

Vosp: Presne tak, toto je drdol. A tu je. (položí na stôl žemľu v tvare štvorca).

Deti sa smejú a vyjadrujú svoje dojmy.

Vosp: Deje sa niečo? Prečo sa smeješ?

D: Žemľa nie je taká, je okrúhla, roluje sa.

Hra: (vytiahne spoza štvorcového kolobok, okrúhleho kolobka). Všetko je jasné, rozhodol sa si z nás urobiť srandu. Poznáte o ňom rozprávku? Čo sa s ním stalo na konci rozprávky?

A dnes sa vydáme na cestu za novou rozprávkou o malom chlapcovi, ktorý miluje matematiku.

Žila veselá buchtička,

Medovník ryšavý strana.

Opustil svoju babičku

Opustil svojho starého otca.

Váľané po ceste

Ocitol sa v hustom lese,

S čím pôjdeme na výlet? (odpovede detí) Hádajte hádanku.

Jazdím v ňom na hornej polici

K moru, k slnku, na juh.

A kolesá sa nikdy nezastavia

klop-klop-klop, klop-klop-klop (vlak)

Áno, pôjdeme vlakom. Najprv však musíte získať lístky, aby ste potom mohli zaujať miesto vo vozni (rozdávajte lístky s geometrickými tvarmi)

Pozorne si prezrite, čo je na nich zobrazené.

D: Geometrické tvary.

Vosp: Musíte si sadnúť na stoličku, ktorá zobrazuje rovnakú postavu ako na vašom lístku. Budem dirigentom: pripravte si lístky, povedzte mi, aká postava je na nich vyobrazená a ako vyzerá. (kruh vyzerá ako slnko, trojuholník ako strecha, štvorec ako maľba atď.)

D: odpovedať na otázky.

Vosp: No, teraz poďme (Na hudbu sedia na stoličkách a dupú nohami). Tu sme v lese. Čo rastie v lese?

D: Stromy.

Vosp: Poďme sa hrať. Aké stromy sú tam? (deti vstanú zo stoličiek a postavia sa vedľa učiteľa).

D: Vysoké a nízke (sprevádzané pohybmi).

Vosp: Aké majú kufre?

D: Hrubé a tenké (sprevádzané pohybmi).

Vosp: Je jeden kmeň, ale sú tam len jedny konáre...

D: Veľa.

Vosp: A keď zafúka vietor, čo sa stane so stromami?

D: Oni rock.

Vietor nám fúka do tvárí.

Strom sa zakýval.

Vietor je tichší, tichší, tichší.

Strom je stále vyššie a vyššie.

Slová sú sprevádzané pohybmi.

Vosp: A v lese je kolobok a už nás stretávajú zvieratká. Sú to: vlk, zajac, medveď, líška a mačka. Správny? (Uverejniť obrázky)

D: Nie, nebola tam žiadna mačka.

Vosp: Prečo?

D: Mačky nežijú v lese, sú to domáce zvieratá, ale v lese žijú divoké, lesné zvieratá.

Vosp: To je pravda, a tu prichádza zajačik. Z nejakého dôvodu nie je vtipný. Potešme ho a hrajme sa s ním. A na to sa musíte zmeniť aj na zajačikov. Noste klobúky. Koľko tam bolo zajačikov?

Hotový.

Vosp: A koľko je teraz zajačikov?

D: Veľa.

Hrá sa hra „Malý sivý zajačik sedí...“.

Na konci hry deti utekajú na pohovku.

Vosp: Koľko zajačikov zostalo na trávniku?

D: Ani jeden, vôbec nie.

Vosp: Spýtajme sa zajačika, prečo bol smutný? Zajačik hovorí, že chce svojim priateľom posielať balíky s mrkvou a nemôže podpísať krabice, pretože nevie počítať. Pomôžme zajačikovi. Táto krabička obsahuje mrkvu pre kamarátku - malú veveričku. Koľko mrkvy? (počítajú - jeden) Aké číslo pripojíme na krabičku? (nájdite a pripevnite ku krabici.) Jeden. A v tejto krabici je mrkva pre priateľov - jedia. Koľko mrkvy? (počítajte – dva) Aké číslo pripojíme na krabičku? (nájdite a pripevnite ku krabici). Dva. A v tejto krabici sú mrkvičky pre bratov - zajačikov. Koľko mrkvy? (počítajte - tri). Aké číslo máme dať na krabičku? (nájdite a priložte) Tri.

No náš zajačik sa baví. Povedzme mu: „Dovidenia“ a ideme ďalej. Kto nás čaká na tejto čistinke? (polož si bábiku na ruku).

D: Vlk.

Prehrávanie:

Som sivý vlk, zuby cvakajú

Buchta mi nebude chýbať,

Hneď to zhltnem.

Vosp: Nie, sivý vlk, nemusíš jesť kolobok.

Vosp: (pre vlka) Dobre, nebudem jesť kolobok, ale potom mi pomôžte. S kamoškami som sa hádala, že v noci chodíme a hráme sa, večer ideme do škôlky, cez deň večeriame a ráno spíme.

D: Nie, takto nie.

Vosp: Chlapci, pomôžme vlkovi. Čo robíme a kedy?

Zobrazovanie obrázkov, hra „Čo sa stane a kedy“

Keď ideme na d/s - ráno.

Kedy obedujú v škôlke? - Počas dňa.

Kedy odchádzame zo škôlky domov? - Večer.

Kedy ideme spať? - V noci.

Vosp (za vlka): Výborne, ďakujem. A preto vám poviem, ako sa dostať do domu medveďa. Treba k nemu ísť najdlhšou cestou.

A tu sú cesty. Spočítajme, koľko ich je.

D: Raz – dva – tri.

Vosp: Akú majú farbu?

D: Červená, žltá a zelená.

Vosp: Sú rovnako dlhé?

D: Nie, nie to isté.

Vosp: Ktorá cesta je najdlhšia?

D: Červená.

Vosp: Ktorá cesta je najkratšia?

D: Žltá.

Vosp: Ktorou cestou by sme sa mali vydať?

D: Po najdlhšom, po červenej.

Kráčame v rade, jeden po druhom po červenom koberci.

Vosp: Tu prichádza medveď.

Medveď hnedý, medveď hnedý.

Prečo si taký zachmúrený?

Vosp: Mishka hovorí, že kým on, Nastasya Petrovna a syn Mishutka boli v lese, Masha prišla do ich domu a urobila neporiadok. A teraz sami nevedia prísť na to, kde je koho hrnček, kde je lyžička, či vankúš. Medvede žiadajú o pomoc pri nastolení poriadku. Pripomeňme si, aký je Michailo Ivanovič?

D: Ten najväčší. A jeho veci sú najväčšie.

Vosp: A Nastasya Petrovna?

D: Menšia a jej veci sú menšie.

Vosp: A čo Mišutka?

D: Malý. A jeho veci sú malé.

Vosp: Uložme veľké veci do veľkej škatule pre Michaila Ivanoviča, do menšej škatule - veci pre Nastasju Petrovnu a do najmenšej škatule - malé veci - pre Mišutku.

Deti striedavo odoberajú predmety z dosky a ukladajú ich do krabíc.

Potom sa medveď ponúkne na hru.

Medveď chodil, chodil, chodil.

Našiel som bielu hubu.

Jeden - huba, dva - huba.

Vložil som to do krabice.

Deti vykonávajú napodobňujúce pohyby k básňam.

Vosp: Kráčali sme a kráčali a prišli sme do domu sestričky malej líšky. Líška teraz nie je doma. Dajme líške prekvapenie. Aby ste jej zabránili zjesť žemľu, musíte jej upiecť koláče. Ale na zapálenie kachlí potrebujete palivové drevo. Prineste špeciálne palivové drevo. Pozorne počúvajte, ktoré: nie modré a nie žlté (sú tu krabice s Dieneshovými blokmi). Ktoré?

D: Červená.

Hrajte: Nájdite to v krabici a vložte do rúry. Rúra je zapálená, dáme piecť koláče. A koláče budú špeciálne: nie štvorcové alebo trojuholníkové. Ktoré?

D: Okrúhle.

Vosp: Správne. Vyberte ich z krabice a položte ich na podnos. Výborne. Teraz bude líška plná a nikoho neurazí. Ale je čas, aby sme sa vrátili z našej cesty rozprávkou. Povedzte „Dovidenia“ nášmu koloboku a sadnite si na miesta vo vlaku.

Var 2: Líška žiada o pomoc pri zbere korálikov: ukazuje obrázok so začiatkom retiazky: veľký korálik, malý korálik atď.

Deti rozložia reťaz na stôl.