Mimoškolské podujatie z geografie na danú tému. Mimoškolská akcia z geografie na tému Okresná akcia medzi učiteľmi geografie

Scenár mimoškolských aktivít pre ročníky 6.-9

Hra "Brain Ring", ročníky 6-9

Hru je možné využiť počas vedeckého týždňa, aktivít v triede alebo ako mimoškolskú aktivitu. Účastníkmi sú žiaci 6. – 9. ročníka.
Cieľ:
Zlepšiť schopnosť študentov myslieť logicky a dávať odôvodnené odpovede na položené otázky.

Predbežná príprava:
- na hre sa zúčastňuje niekoľko tímov;
- hra je ohlásená vopred;
- vedúci-kapitáni verbujú tímy, pripravujú sa na hru (opakujú materiál o navrhovaných témach);
- vyrábajú sa „gombíkové lampy“: červená a zelená, stoly červené a zelené, gong;
- otázky sú vybrané.
Pravidlá hry:
- zúčastňujú sa 3 tímy,
- hrajú dva tímy, maximálne tri body;
- každý tím môže odpovedať na každú otázku stlačením „tlačidla“;
- porota sleduje čas (60 sekúnd na diskusiu, ak tím odpovie skôr, porota zaznamená, v akú sekundu bola odpoveď daná, v prípade nesprávnej odpovede pokračuje v diskusii oponentský tím až do 60. sekundy);
- hra sa skladá zo štyroch kôl: v prvých hrajú dva tímy, v druhom víťazný tím prvého kola a tretí tím; v treťom kole porazení z prvého kola a tretí tím;
- po každom kole zaznie gong;
- víťazi sú určení podľa počtu získaných bodov.

Priebeh hry.

Vedúci:
- Dobrý deň! Dnes organizujeme hru Brain Ring medzi tímami kapitánov (menuje vedúcich). Prosím kapitánov, aby predstavili svoje tímy.
Vysvetľuje pravidlá hry. Zastupuje členov poroty.
- Tak teda začíname! Usporiadame kvalifikačné kolo, aby sme zistili, ktoré tímy začnú súťaž.
Hádanky:
1. Alena stojí: zelený šál, tenký pás, biele slnečné šaty (Birch).
2. Na jar kvitnem, v lete rodím, na jeseň nevädnem, v zime neumieram. (Kožušinový strom, borovica).
- Pozývam tím k červenému stolu..., k zelenému stolu hráčov tímu.... Podporme naše tímy!
Zaznie gong. Prvé kolo.
Otázky 1. kola:
1. Otázka zo série „Nezvyčajné pamiatky“
„Kto dostal jednoduchý trojmetrový kríž vyrobený z austrálskeho mahagónu na brehu Antarktídy so slovami „Bojujte a hľadajte, nájdite a nevzdávajte sa!“
(Robertovi Scottovi a jeho kamarátom, ktorí zomreli na spiatočnej ceste po dobytí južného pólu).
2. Otázka zo série „Olympiáda“.
Prečo sa olympiáda v Soči začala o 20:14 moskovského času?
(2014).
„V sklade vojenských uniforiem v Petrohrade je panika, lesklé plechové gombíky záhadne zmizli. Ukazuje sa, že sa stalo nasledovné: pri nízkych teplotách sa tento kov mení na sivý prach, hovoria, že kov „ochorie“. Pomenujte chorobu."

(Cínový mor).
4. Otázka zo série „Živý svet“.
„Na začiatku 20. storočia zomrelo v Afrike na uhryznutie týmto zvieraťom ročne asi 50 tisíc ľudí a na 1/3 územia nebolo možné rozvíjať chov dobytka. Toto nebezpečné zviera zabilo viac ľudí a hospodárskych zvierat ako levy a krokodíly. Pomenujte to."
(Mucha Tsetse).
5. Otázka zo série „Comic Geography“.
"Pomenujte najtenší a najostrejší plášť na svete." (Mys Agulhas v Afrike).
Vedúci:
- Skončilo sa prvé kolo našej hry. Slovo dáva porota.
(Porota vyhlási výsledky prvého kola).
Vedúci:
- Začať druhé kolo
Otázky 2. kola.
1. Otázka zo série „Živý svet“.
„Idete na výlet do džungle Madagaskaru. Skúsení priatelia vám radili, aby ste v horúce popoludnie našli „cestovateľský strom“, ale prečo?
(„Traveler's tree“, revenala, má kmeň až 15 m, na vrchu korunovaný vejárom 25-30 listov, ktorých spodná časť obsahuje veľké množstvo vlhkosti).
„V Moskve je pamätník venovaný vesmírnym prieskumníkom. Z akého kovu je vyrobený?
(Titan).
3. Otázka zo série „Komiksová geografia“.
"Ktorá rieka sa ti zmestí do dlane, ktorá do pohára, ktorá do kalamára a ktorá do kanistra?"
(Don, Oka, Níl, Istra).
"Nedostatok spôsobuje ochorenie štítnej žľazy, aký prvok to je?"
(Jód).
„Fisht je štadión v Soči, kde sa konalo otvorenie olympijských hier v roku 2014. Po akej zemepisnej lokalite je pomenovaná a kde sa nachádza?
(Hora na Kaukaze, „Sivá hora“).
Vedúci:
- Skončilo sa druhé kolo našej hry. Slovo dáva porota.
(Porota vyhlási výsledky druhého kola).
Vedúci:
- Začať tretie kolo hry "Brain Ring". Tím je pozvaný k červenému stolu..., k zelenému stolu žiadam tím, aby išiel...!
Otázky 3. kola.
1. Otázka zo série „Comic Geography“.
"Čo má topánka, hora a vlna?" (Podošva).
2. Otázka zo série „Živý svet“.
„V Brazílii na miestach, kde sú časté suchá, rastú stromy so sudovitými kmeňmi. Prečo potrebujú takéto kufre?
(Sudovitý tvar stromov im umožňuje akumulovať vlhkosť, aby prežili obdobie sucha.)
3. Otázka zo série „Zábavná chémia“
„Táto látka sa hojne vyskytuje na Venuši a na Zemi sa používa na výrobu sýtenej vody a hasenie požiarov. Pomenujte to.
(Oxid uhličitý).
4. Otázka zo série „Vynikajúci ľudia“
"Tento veľký ruský skladateľ bol tiež vynikajúcim chemikom."
(Alexander Porfirievič Borodin).
5. Otázka zo série „Olympiáda“.
"V akom jazyku podľa protokolu odštartovali olympiádu v Soči?"
(Francuzsky).
Vedúci:
- Tretie kolo sa skončilo a my čakáme na výsledky tohto kola od poroty.
(Porota vyhlási výsledky).
Vedúci:
- A naša hra sa skončila. A pozývam tím... k zelenému stolu a tím k červenému stolu...
Otázky záverečného kola.
1. Otázka zo série „Zábavná chémia“
„Aqua Tofana narobila v Taliansku v 17. storočí veľa hluku. Sicílska Tofana predávala ženám bezfarebnú tekutinu bez zápachu. Na zabitie človeka z neho stačilo 5-6 kvapiek. Smrť prichádzala pomaly a bezbolestne. Muž postupne strácal silu a chuť do jedla a neustále ho trápil smäd. Aký prvok bol obsiahnutý v tejto kvapaline?
(arzén).
2. Otázka zo série „Nezvyčajné pamiatky“
„Stará dáma“ je to, čo ju nazývajú moderní domorodí ľudia. Tento kus hardvéru je hrozný, ale človeka k nemu priťahuje ako magnet. Jej narodenie vyvolalo búrku rozhorčenia. Dnes je najznámejším symbolom mesta. O akej budove hovoríme?"
(O Eiffelovej veži, postavenej v Paríži v roku 1899 pre Svetovú výstavu).
3. Otázka zo série „Živý svet“.
„Ktorej rastline sa hovorí „stopa bieleho muža“?
(Plantain).
4. Otázka zo série „Chémia a človek“
„Táto látka sa nazýva „látka nevyčerpateľných možností“. V mnohých krajinách zohrávali úlohu peňazí. Pomenujte to."
(Soľ).
5. Otázka zo série „Zábavná geografia“
„Aký druh rieky „v pokojnom počasí“ si N.V. predstavoval? Gogoľ "odliaty zo skla?"
(Dneper).
Vedúci:
- Naša hra sa skončila. Porota dostane slovo, aby zhrnula výsledky.
Výsledky hry sa sčítajú a určia sa tímy, ktoré sa umiestnili na 1., 2. a 3. mieste.
Tímové ocenenia.

Deti, ktoré sa aktívne zapoja do vzdelávacích aktivít, budú úspešné aj v dospelosti. Jedinou chybou, ktorú robia všetci učitelia, je umiestnenie úspešných študentov na pódium. V tomto prípade je najlepšie zachovať neutrálnu pozíciu a čestná koruna by mala byť prenosná. Niekedy si to môže vyskúšať študent, ktorý nedosahuje výsledky, aby si zvýšil sebaúctu, samozrejme, za zásluhy.

Geografia je zaujímavá veda, pretože študuje svet okolo nás a národy žijúce v susedstve, no zároveň je veľmi komplexná. Nie každé dieťa jej okamžite podlieha.

Mimoškolská aktivita v geografii by mala povzbudiť deti k štúdiu tejto vedy, ako aj prispieť k rastu ich osobnosti. Každé dieťa chce byť úspešné, preto by ste mu túto možnosť mali vždy dať.

Neexistuje žiadny všeobecný vzorec. Každý študent je individualita a individualita so svojimi kladmi a zápormi. Úlohou učiteľa je pomáhať rozvíjať pozitívne vlastnosti. Štátnou stratégiou školského vzdelávania je výchova všestranne rozvinutej osobnosti. A ak dieťa nemôže vynikať v geografii, pravdepodobne bude môcť vyniknúť v inom predmete. Ale vzbudiť záujem o učenie je úlohou učiteľa. A s tým pomôžu neštandardné formy tried.

Nápady na mimoškolské aktivity

Každý učiteľ sa pri výbere projektu ocitá v slepej uličke s jednou otázkou – odkiaľ vziať nápad. V tomto prípade netreba prepadať panike, nápad sa určite objaví. O pomoc môžete požiadať kolegov alebo študentov. Svieži vzhľad vám určite pomôže nájsť cestu z patovej situácie.

Nápady na mimoškolské aktivity v geografii môžu byť veľmi odlišné, až trochu primitívne. Hlavná vec je, že je zaujímavé ju poraziť. A tvorivú činnosť učiteľa možno len závidieť.

Zaujímavá bude zaujímavá aktivita pre deti s názvom „Geocruise“. Na dosku je možné zavesiť hru „more“ s ostrovmi, z ktorých každý určí úlohu. Deti budú musieť uhádnuť hádanky spojené s jednotlivými krajinami alebo si spomenúť na tradície cudzích národov. Hra môže byť tímová. Účelom podujatia je vzbudiť túžbu študovať geografiu.

Ďalšia možnosť mimoškolskej aktivity by sa mohla nazvať „Svetová populácia“. Na vedenie hodiny bude učiteľ potrebovať prezentačné vybavenie. Do prípravy zaujímavej reportáže môžete zapojiť aj deti. Budeme sa rozprávať o individuálnych pretekoch. Účelom podujatia je nielen spoznávanie iných národov, ale aj vzbudenie zmyslu pre toleranciu u školákov.

Nápadov na mimoškolské aktivity v geografii je veľa. Stačí otvoriť učebnicu a zapnúť fantáziu.

Poslucháreň pre otvorené mimoškolské podujatie

Publikum pre mimoškolskú aktivitu z geografie môžu byť samotní školáci. Na podujatiach takéhoto rozsahu by ste nemali hovoriť o učebných osnovách tohto predmetu, deti to budú považovať za nudné. Je lepšie hovoriť o tom, ako geografia súvisí so životom, alebo hovoriť o profesiách, v ktorých je znalosť predmetu nevyhnutná.

Taktiež mimoškolské podujatie z geografie môže byť určené pre trochu iné publikum, a to pre rodičov žiakov. Najlepšie je usporiadať toto podujatie v spojení s celoškolským stretnutím. V tomto prípade bude užitočné, aby učiteľ odpovedal na otázky rodičov o tom, ako sa stať úspešným v geografii. Deti tu môžu podávať správy. Určite sa oplatí vyhradiť si čas na otázky z publika.

Ako správne rozvíjať mimoškolskú aktivitu v geografii?

Hneď ako učiteľ rozhodne o nápade a vyberie sa publikum, môžete bezpečne prejsť do ďalšej fázy práce na mimoškolskej aktivite - to je jej vývoj.

Otvorená mimoškolská akcia v geografii si vyžaduje veľké publikum. Poslucháči, pretože inak bude veľmi ťažké kontrolovať situáciu. Toto podujatie sa vyznačuje takými možnosťami, ako sú prednášky, rozhovory alebo debaty.

Scenár mimoškolskej aktivity z geografie alebo iného predmetu musí byť vypracovaný bez problémov. Týmto spôsobom bude možné predvídať situácie, ktoré si budú vyžadovať osobitnú pozornosť. Scenár je plán udalosti, ktorý môže pozostávať z nasledujúcich bodov:

  • Úvod. Tu môžeme hovoriť o význame vedy v živote, ako aj o možných profesiách súvisiacich s geografiou.
  • Správa. Táto časť podujatia môže prebiehať pomocou prezentácií. Sklíčka si budete musieť pripraviť vopred. Zúčastňujú sa školáci aj učitelia.
  • Otázky. Žiaci objasňujú informácie, ktorým nerozumejú. Ak je podujatie otvorené, otázky môžete chlapom rozdávať vopred. V opačnom prípade študenti nemusia prevziať iniciatívu.
  • Zhrnutie.

Skript môže byť mierne upravený. Okrem toho môže učiteľ do programu zahrnúť súťaže, ktoré ukážu, na akej úrovni sú vedomosti detí.

Ciele a zámery mimoškolských aktivít

Akýkoľvek rozvoj mimoškolskej aktivity v geografii by mal byť určený konkrétnymi cieľmi a zámermi bez ohľadu na rozsah podujatia.

Môžu byť nasledovné:

  • Zoznámte deti s náukou o geografii.
  • Zhrnúť poznatky na konkrétnu tému.
  • Prispejte k rozšíreniu svojich obzorov v oblasti vedy.
  • Definujte
  • Pomôžte kreatívnemu rozvoju osobnosti študenta.
  • Predstaviť nový vývoj v oblasti geografie.

Nech už bude mať lekcia akúkoľvek formu, mala by byť pre deti predovšetkým zaujímavá.

Ako pripraviť miestnosť na podujatie?

Mimoškolská činnosť v geografii zahŕňa prípravu priestorov na jej konanie. V tomto prípade musíte brať do úvahy špecifiká predmetu. Ak sú potrebné mapy alebo vizuálne pomôcky, príprava by mala začať aspoň týždeň vopred. Vo vzdelávacej inštitúcii nie je vždy možné nájsť potrebné príručky. Možno budete musieť kresliť didaktické materiály sami.

Ak podujatie zahŕňa štúdium konkrétnej krajiny, môžete si zariadiť „virtuálnu“ exkurziu pomocou počítača. Skvelou možnosťou je možnosť online komunikácie so zástupcami štátu, ktorému sa venuje mimoškolská aktivita. Aká zaujímavá a užitočná bude lekcia, závisí len od predstavivosti učiteľa.

Nezabudnite, že na akúkoľvek akciu potrebujete voľný priestor, ktorý neobmedzuje deti v pohybe. To znamená, že ak sa hodina koná v učebni zemepisu, musíte sa postarať o správne usporiadanie školských stolov.

A samozrejme netreba zabúdať ani na hudobný sprievod súťaží a úloh. Preto pri zariaďovaní potrebného vybavenia treba dbať na to, aby žiakom neprekážalo.

Povzbudzovanie študentov

Akákoľvek mimoškolská aktivita v geografii alebo inom predmete by mala zahŕňať stimuly pre zúčastnených. Preto je dôležité, aby si učiteľ tento bod vopred premyslel. To môže byť:

  • pozitívne hodnotenie v predmete;
  • udeľovanie certifikátov alebo medailí na celoškolskom zhromaždení;
  • študenti;
  • sladké ceny pre študentov.

Bez ohľadu na to, čo si učiteľ v konečnom dôsledku vyberie, stojí za to pripomenúť, že deti pracujú naplno len vtedy, keď môžu za svoju prácu dostávať odmeny.

Analýza udalosti

Na geografii to musí učiteľ spolu so žiakmi urobiť hneď po jej vykonaní. Chlapcov môžete pozvať čo najskôr po škole.

Navyše, keďže hovoríme o otvorenom mimoškolskom podujatí, jeho rozbor by mal byť vykonaný aj na najbližšom stretnutí pedagogického zboru.

Učiteľ bude schopný vykonať dôkladnú sebaanalýzu mimoškolskej aktivity v geografii, ak existujú názory zvonka. Ide o vyjadrenia nielen učiteľov, ktorí boli na hodine prítomní, ale aj študentov.

Doslov

Bez ohľadu na typ mimoškolskej aktivity, ktorú si učiteľ geografie vyberie, musíte mať na pamäti nasledovné:

  1. Študenti s pozitívnym vzťahom k nim vždy radi pomôžu učiteľovi.
  2. Deti budú pracovať s plným nasadením až vtedy, keď uvidia, ako naplno pracuje ich učiteľ.
  3. Výberom zaujímavej témy môžete urobiť akciu úspešnou.
  4. Mimoškolská hodina geografie bude na vysokej úrovni, ak sa do práce zapoja nielen deti, ale aj rodičia.

Mestská štátna vzdelávacia inštitúcia

„Stredná škola Lozovskaja

Mestská časť Verkhnemamonsky

Voronežský región"

Mimoškolskú činnosť

podľa geografie

Kvíz

"Zábavná geografia"

Pripravené a zrealizované

učiteľ geografie v 7.-9 ja QC

Volobueva V.I.

2015

Ciele:

    Vzdelávacie : Rozšírenie obzorov študentov.

    vývojové: Rozvoj priestorového myslenia, pozornosti, pamäti, tvorivej predstavivosti; rozvoj kognitívneho záujmu o štúdium geografie.

    Vzdelávacie: Zvýšenie záujmu o študovaný predmet, podpora hľadania nových, dodatočných poznatkov o študovanom materiáli; pozorný postoj k prírode, formovanie svetonázoru, hodnotový úsudok; podporovať zmysel pre povinnosť, zodpovednosť a kolektivizmus.

Príprava na kvíz: Zo žiakov 7. – 9. ročníka (5 – 6 osôb) sú vytvorené 3 tímy. Každý tím si pripraví vlastný pozdrav (meno, motto) a zvolí si kapitána tímu.

Vybavenie: karty úloh.

Priebeh udalosti

I. Organizačný moment.

II. Organizovanie udalosti.

Sme zvyknutí študovať geografiu pomocou prísnych školských učebníc, atlasov a encyklopedických publikácií. Dá sa vždy o geografii rozprávať len na hodinách geografie? Nie To bude mojím dnešným cieľom – dokázať vám, že geografia je všeprenikajúca veda a samozrejme preveríme, aké rozsiahle sú vaše znalosti geografie.

Tak ideme na to...

    Dnes súperia tri tímy žiakov, pozdravme sa.

    Pozdravy tímu (meno, motto, kapitán tímu) – za 3 body

Každý tím hodnotí porota a výsledky sa hlásia po každej súťaži. (každá správna odpoveď – 1 bod).

1. súťaž „Krajina zrealizovala“
(geografia + vynaliezavosť)

1) Tajomná rozcvička:

1. tím

    Berie si to so sebou geológ, turista, šofér, archeológ (mapa);

    Korene jej nevidieť, vŕšok je vyšší ako topole, ide hore a hore, ale nerastie (hora);

    Aký slabý vetrík nemohol nafúknuť plachty (pokojne);

    Namiesto dubov, briez a líp uvidíte eukalypty, keď sa ráno pozriete z okna, po poli skáču kengury (Austrália);

2. tím

    Karty v ňom sú zošité jedna k jednej v tlačiarni. Teraz je vždy s vami - zemepisný sprievodca (atlas);

    Je v lete a zime - medzi nebom a zemou, aj keď k nemu celý život chodíš - vždy bude vpredu (horizont);

    Nabral prach z cesty a potom, naberajúc silu, sa točil, točil a vznášal sa do neba ako stĺp (tornádo);

    V tejto časti sveta žije polovica planéty a, samozrejme, tu sú bezpochyby najväčšie hory (Ázia);

3. tím

    V geografii vyzerá kresba ako veľký koberec. A na ňom je moja krajina viditeľná od konca do konca (mapa);

    Všetci obchádzajú toto miesto: tu je zem ako cesto, tu je ostrica, hrbole, machy... Nie je tu opora pre nohy (močiar);

    Vietor zúril v mori a premenil vlny na šachtu. Urobil veľa vecí a kam sa Neptún pozeral (búrka, búrka);

    Nie je jasné, kde som teraz? Stepi sa tu nazývajú „prérie“. Tu nazývajú každého pastiera „kovbojom“ (Amerika).

2) Geografické šarády:

Na vyriešenie šarád potrebujete poznať geografiu.

Napríklad:

najprv môžeš to urobiť zo snehu,
Môže ním byť aj kúsok špiny.
No a
druhý - prihrávanie lopty,
Toto je dôležitá úloha vo futbale.
Celý Ľudia chodia na túry
Koniec koncov, bez neho nenájdu cestu, (com + pass - kompas).

1 tím:

Štart slová sú zámená
Čo povýšenci kričia bez váhania,
Čo je in
koniec - dieťa si oblieka,
Niektoré šaty sú bez rukávov.
spolu - tento ostrov je veľmi horúci,
Na oblohe tam jasne svieti slnko. (Ja + dres = Jamajka).

2. tím:

Posledné písmeno abecedy
OTVORENÉ slovo aZATVORENÉ.
A
medzi nimi bez sedla
Kôň je taký malý.
Toto slovo by ste mali poznať:
Je to názov krajiny. (Ja + poník = Japonsko).

3. tím:

Prvá časť - most,
Ale bez posledného písmena.
Po druhé - znie bezstarostne v močiari.
A
celý - terén.
Vrúcne milovaný,
Ktorému ľudia hovoria Biely Kameň. (Mos + kva = Moskva).

3) Geológia:

Pomocou týchto definícií uhádnite geografický výraz alebo pojem. Kto dá správnu odpoveď na základe menšieho počtu definícií, je považovaný za víťaza:

    Teplá, studená, hviezdnatá, kyslá, slepá, hubová, častá, pretrvávajúca, prívalová... (dážď),

    Meteor, doprava, financie, vzduch, človek, dážď, voda, blato, rieka... (prietok),

    Suchozemské, podvodné, spiace, vyhynuté, hrozivé, chrliace oheň, vybuchujúce... (sopka),

    Zlatý, cukrový, veľký, malý, more, rieka... (piesok),

    Živá, mŕtva, ohnivá, tvrdá, mäkká, zakalená, priehľadná, tečúca, svieža, slaná... (voda),

    Bujný, kučeravý, vatový, cirry, stratus, kupa, dážď, búrka...(oblaky),

    Hviezdne, veselé, studené, teplé, silné, slabé, nárazové, južné, severozápadné... (vietor),

    Zvuk, svetlo, vzduch, výbušnina, šok, magnetický, dlhý, jemný, seizmický, morský, prílivový... (vlna),

    Teplá, priateľská, uvoľnená, intenzívna, zdravá, znečistená, zemitá, slnečná... (atmosféra).

4) Býva niekto v meste alebo na dedine?

Ako viete, Moskovčania žijú v Moskve, obyvatelia Odesy žijú v Odese a Japonci žijú v Japonsku. Skúste však zistiť, kde žijú:

    Obyvatelia Čelny (v Naberezhnye Chelny, Tatarstan),

    Omsk (v Omsku),

    Indovia (v Indii)

    Kuryans (v Kursku),

    Tomichi (v Tomsku)

    Obyvatelia Donecka (v Donecku, Ukrajina).

5) Hľadaj odpoveď v otázke:

Skúste odpovedať na naše jednoduché vtipné otázky a hľadajte geografické odpovede vslovami samotných otázok . Buď opatrný! (napríklad - Do akej rieky Tanya spustila loptu? (do Nílu, ktorý je v Afrike - uroNíl A)).

    Z akého mesta volali?Rím yora? (z Ríma - vizážistka).

    Kde sijuh nekričí to? (Na juhu je fujavica).

    Kto v noci kazil vínokrupobitie Nick? (Grad - vinohrad).

6) Každý podľa svojho:

Ku každému zoznamu vlastných mien je potrebné nájsť jeho prídavné meno, aby ste s ním dostali geografický názov, ktorý sa v skutočnosti dá nájsť na mape.

    Kaňon, Bariérový útes, Yenisei - ... (Veľký: Grand Canyon v USA, Veľký bariérový útes pozdĺž pobrežia Austrálie, rieka Great Yenisei na južnej Sibíri).

    Orleans, Zealand, Guinea - ... (New: New Orleans je mesto a prístav na juhu USA, Nový Zéland je štát v Tichom oceáne, Nová Guinea je ostrov v západnom Tichom oceáne).

    Severný ľadový oceán, Osetsko, Kaukaz - ... (Sever: Severný ľadový oceán, Severné Osetsko-Republika Ruská federácia, Severný Kaukaz).

2. súťaž „V mori humoru“
(geografia + humor)

1) Komiksový zemepisný kvíz:

    Zelenú šatku pustili do Žltého mora. Ako ho vytiahli z vody? (mokrý)

    Pomenujte najtenší a najostrejší mys (Cape Agulhas),

    Aký druh jazera obdivujú v divadle (Labutie jazero),

    Ako sa volá ostrov v oceáne, kde nerastú kokosové orechy a nechytajú sa krokodíly (ostrov Smola),

    V ktorej krajine behajú všetky zvieratá s taškami (Austrália),

    Ktoré mesto v Rusku je najviac nahnevané (Grozny),

    Ktorý polostrov si nárokuje svoju veľkosť (Yamal),

    Ktorý ostrov si hovorí športové oblečenie (Jamajka),

    Ktorý ostrov sa po strate písmena stane geometrickým útvarom (Kuba),

    Na ktorú reťaz sa nedá vyliezť (horská reťaz),

    Na ktorom fronte nebojujú (atmosférický)

    Ktorú krajinu môžete nosiť na hlave (Panama),

    Ktoré európske hlavné mesto stojí na pokosenej tráve (Seine),

    Aký les rastie v školských triedach počas tých hodín, na ktoré sú deti dobre pripravené (Forest of Hands),

    Ktorá z týchto dvoch hôr je vyššia: Everest alebo Chomolungma? (Toto sú rôzne názvy pre tú istú horu),

    Pomenujte najsladšiu a najobľúbenejšiu púšť všetkými deťmi ((Karakum)

    Po ktorom polostrove našej krajiny sú pomenované zadné rady lavíc v triede? (Kamčatka).

2) Vtipné básničky pre pozornosť.

V Rusku je jazykom ruština,
Vo Francúzsku - francúzština,
v Nemecku - nemčina,
A v Grécku - gréčtina (nie gréčtina, ale gréčtina)

Slnko sa cez deň unaví,
Večer sa ide spať
Na čistinku, za lesy,
Presne, presne na východ, (nie na východ, ale na západ)

Každý vie určite od detstva:
Angara sa vlieva do jazera Bajkal. (nepriteká, ale vyteká)

Na planéte je šesť oceánov, súhlasíte s tým všetci, deti? (nie, sú štyria)

Krajina snehu, mrazu, fujavice sa nazýva juh. (nie na juh, ale na sever)

Každý kapitán vie:
Volga je oceán. (Nie oceán, ale rieka)

Slnko a obloha sú karmínové.
Noc začína po úsvite, (nie po úsvite, ale po západe slnka)

Počujem Vityovu radu, môj priateľ,
Ten Everest je veľká rieka (nie rieka, ale hora)

Od dávnych čias až po súčasnosť
Prší ako vedrá v púšti (nie v púšti, ale v trópoch)

3. súťaž „Výstup do výšin poznania“

1) Geografické záznamy Ruska - bleskový prieskum

    Najplytšie more na Zemi a rozlohou najmenšie pri pobreží Ruska (Azov),

    Najväčšia rovina v Rusku (západná Sibír),

    Najvyššie hory Ruska (Kaukaz),

    Najhlbšia rieka v Rusku (Lena),

    Najvyššia aktívna sopka v Rusku (Klyuchevskaya Sopka)

    S ktorým štátom má Rusko najkratšiu hranicu (S. Kórea)

    Najväčší ostrov Ruska (Sachalin),

    Najdlhší horský systém v Rusku (Ural),

    Najvyšší vrch (Elbrus na Kaukaze),

    Najhlbšie jazero na svete a rozlohou najväčšie v Rusku (Bajkal),

    S ktorým štátom má Rusko najdlhšiu hranicu (Kazachstan),

    Kde je najchladnejšia zima v Rusku (v Oymyakone, -71).

4. súťaž „Popri rieke časov“
(geografia + história)

    Uveďte veliteľa, ktorý založil mesto Alexandria v Egypte? (Alexander Veľký v rokoch 332 - 331 pred Kr.),

    Ako sa volal obyvateľ Sachalin pred revolúciou? (odsúdený),

    Ktoré mesto v Rusku počas druhej svetovej vojny odolalo 900-dňovému obliehaniu nemeckými vojskami (Leningrad, dnes Petrohrad).

5. súťaž „K literárnym prameňom“
(geografia + literatúra)

1) Geografia v ruských prísloviach:

Pamätajte, zistite alebo hádajte, aké geografické názvy, termíny a pojmy sa nachádzajú v týchto ruských prísloviach.

    Jazyk vás privedie do... (teraz mesto na Ukrajine). (Kyjev)

    Zomrel ako Švéd pod... (mesto). (Poltava)

    Nie všetko naraz... (mesto) bolo postavené. (Moskva)

    Nie... (jazero) bez omula a omul bez... (jazero). (Bajkal)

    Bez ťažkostí nevytiahnete ani rybu z... (rybníka).

    Nie je všetko zlato, čo sa blyští

6. súťaž „Na chránených miestach“
(geografia + zoológia)

1) Uhádni názvy geografických objektov, v ktorých sa usadili rôzne živočíchy.

    KIT je štát v Ázii. (Čína)

    PONY je ostrovný štát v Ázii. (Japonsko)

    RAKOVINY štát v Ázii. (Irak)

    RAK je aktívna sopka v Indonézii. (Krakatoa)

    KARP je horský systém v Európe. (Karpaty)

    SOM je štát v Afrike. (Somálsko)

    TUR je štát v Eurázii. (Türkiye)

    YAK ---- Republika v R.F. (Jakutsko)

    VOL - najväčšia rieka v Rusku (Volga)

7. súťaž „Piesňová geografia“
(geografia + hudba)

Obľúbené, známe piesne a romance vám tiež pomôžu zoznámiť sa a spriateliť sa s geografiou. Musíte uhádnuť geografické výrazy, pojmy a názvy, ktoré v texte piesne chýbajú. A spievajte tieto piesne.

Neznáma hviezda svieti,
Opäť sme odrezaní od domova,
Opäť medzi nami... (obývaná oblasť),
Vzletové svetlá na letisku.
Tu máme... (atmosférický jav) a... (zrážky),
Máme tu studené východy slnka,
Tu na neznámej ceste
Čakajú zložité príbehy.

Ľadová hora... (nahromadenie ľadu)
Z...(atmosférický jav) rastie,
A nesie ho... (prúd vody)
Pozdĺž nekonečnej, cez... (nádrž).

Všetko pokryté zeleňou
Úplne všetky
... (plocha pôdy) Smola,
V... (nádrž) je
...(plocha pevniny) Smola V...(vodná plocha) je,
Všetko pokryté zeleňou, úplne všetko.

III. Zhrnutie, odmeňovanie.

Literatúra:

    Ageeva I.D. Zábavná geografia na hodinách a prázdninách: Metodická príručka. - M.: TC Sfera, 2004. - 249 s.

    Zotová A.M. Hry na hodiny zemepisu. 6. – 7. ročník: metodická príručka pre učiteľov. - M.: Drop, 2005. - 127 s.

    Mitrofanov I.V. Tematické hry z geografie. - M.: TC Sfera, 2003. - 112 s.

Mimoškolská činnosť z geografie v 6. ročníku:

Hra "Geografický chodník"

Cieľ: Aktivácia kognitívneho záujmu o geografiu.

Úlohy:

Vzdelávacie : rozširovať intelektuálne obzory žiakov;

Vývojový : rozvoj tvorivých schopností žiakov, logického myslenia, pozornosti, reči,schopnosť aplikovať doterajšie poznatky pri hľadaní riešení problémových situácií v kontexte nových vzdelávacích úloh;

Vzdelávacie : rozvíjanie komunikačných zručností a schopnosti pracovať v tíme, zlepšovanie kultúry komunikácie, pestovanie zmyslu pre priateľstvo a kamarátstvo

Forma konania : hra. Môže sa vykonávať v triede aj paralelne.

Vybavenie : počítač, plátno, multimediálny projektor, prezentácia

Plán podujatia:
1. Úvod.
2. Prezentácia príkazov.
3. Komunikácia pravidiel hry.
4. Hlavné fázy hry.
5. Zhrnutie hry.
6. Záver.

Priebeh podujatia:
1. Org. moment. Úvod.

Vedúci: "Dobré popoludnie, drahí priatelia! Som rád, že vás môžem privítať v hre s názvom "Geographic Trail."

2. Prezentácia tímu.
Trieda sa rozdelí na tímy, vyberú sa a predstavia kapitáni tímov (meno a motto). Prezentácia členov poroty.

3. Vyhlásenie o pravidlách hry:

Vedúci: "Predstavte si, že ste turisti a musíte sledovať trasu tohto geografického chodníka."

Vedúci: „Na to budete musieť odpovedať na otázky, ktoré zodpovedajú týmto nadpisom: „Geografická mapa“, „Geografické záznamy“, „Zábavná geografia“.

No kráčať po tejto zemepisnej ceste nie je také jednoduché a ani také rýchle, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Trať je akousi prekážkovou dráhou. Počas cesty narazíte na prekážky ako „Zostaň, kde si“, „Urob kroky späť“. Na výber otázky sa hodí kocka a určí sa číslo, ktoré udáva, o koľko krokov na ceste sa môže turista (t. j. váš tím) pohnúť. Keď sa turista pohybuje po chodníku, v pravom rohu snímky sa zobrazí hviezdička zodpovedajúca farbám navrhovaných nadpisov. Kliknutím na túto hviezdičku sa otvorí otázka, na ktorú bude musieť odpovedať tím, ktorý hodil virtuálnu kocku. Čas na premyslenie odpovede – nie viac ako 1 minútu – počítajú hodiny, ktoré sú umiestnené v pravom hornom rohu snímky. Ak je odpoveď správna, musíte kliknúť na červený znak nižšie, ak nie je správny - na modrý. Po kliknutí na pole otázky sa zobrazí správna odpoveď. Potom druhý tím hodí virtuálnou kockou. Hra pokračuje, kým sa turista nedostane do cieľa.“

Kategórie:

Geografická mapa

    názovkontinent nachádzajúci sa na všetkých 4 pologuliach(Afrika).

    Pomenujte oceán, ktorý obmýva všetky kontinenty okrem Afriky(Tichý oceán).

    Pomenujte kontinent, ktorým prechádzajú všetky poludníky Zeme(Antarktida).

    V ktorom mori lovia obyvatelia 3 častí sveta?(v Stredozemnom mori).

    Pomenujte úžinu, ktorá súčasne spája 2 moria a 2 oceány, oddeľuje 2 polostrovy a 2 štáty(Beringov prieliv).

    Ak sa plavíte pozdĺž brehov tohto oceánu, môžete preplávať 3 oceány(Antarktida).

    V ktorej časti sveta, čím severnejšie, tým chladnejšie?(v Austrálii).

    Koľko oceánov obmýva brehy Spojených štátov? Pomenujte ich.(3 oceány: Tichý oceán, Atlantický oceán, Severný ľadový oceán).

Geografické záznamy

1. Pomenujte najväčší ostrov na Zemi(Grónsko).

2. Ktorý kontinent je najteplejší na Zemi?(Afrika).

3. Aká je najdlhšia rieka na svete?(Níl).

4. Cez ktorú krajinu preteká najdlhšia rieka v Európe? Pomenujte štát a rieku(Rusko a Volga).

5. Vymenuj najsuchší kontinent na Zemi(Austrália).

6. Ktoré jazero je najväčšie na svete?(Jazero Kaspického mora).

7. Pomenujte najvyšší vrch v Rusku(Elbrus).

8 . Pomenujte najhlbšie jazero na svete(Bajkal).

Zábavná geografia

    Ktoré mesto v Rusku je najviac nahnevané?(Groznyj).

    V ktorej krajine behajú všetky zvieratá s taškami?(v Austrálii).

    Čo má kohút, ženy a vlna?(Hrebeň).

    Po ktorom polostrove našej krajiny sú pomenované zadné rady lavíc v triede?(Kamčatka).

    Ktorý polostrov si nárokuje svoju veľkosť?(Yamal).

    Aké rieky „tečú“ pozdĺž diaľnice?(Volga, Oka).

    Ktorý ostrov si hovorí športové oblečenie?(Jamajka).

    Aký tvrdý rock sú deti nútené „hrýzť“ v škole?(žula vedy).

Porota vyhlási celkové výsledky hry.

Volá víťazov. Oceňuje víťazov.

Vedúci: "Ďakujem všetkým za aktívnu účasť!"